ОСНОВНІ ОСОБЛИВОСТІ

“ЩО КРАЩЕ” або чим різняться МАГНІТНО-РЕЗОНАНСНА ТОМОГРАФІЯ (МРТ) і КОМП’ЮТЕРНА ТОМОГРАФІЯ (КТ)

На перший погляд може здатися, що МРТ і КТ – це альтернативні дослідження або, що це одне і те ж. В чому ж є відмінність і схожість між ними?

Обидві абревіатури закінчуються літерою “Т”, що означає – «томографія» і перекладається з грецької, як «дослідження зрізу». Принцип томографії полягає в пошаровому скануванні. В подальшому скани(зображення) виводяться на комп’ютерний монітор.

Незважаючи на гадану ідентичність процедур МРТ і КТ, за своєю сутністю це різні дослідження.

• МАГНІТНО-РЕЗОНАНСНА ТОМОГРАФІЯ (МРТ) базується на взаємодії магнітного поля і радіохвиль та інформує про хімічному будову тканин і може характеризувати функціональність органів/систем.

• КОМП’ЮТЕРНА ТОМОГРАФІЯ (КТ) – на використанні рентгенівських променів і відображає фізичний стан об’єкта дослідження.

Питання про те, який метод дослідження є кращий, не має сенсу, як і питання про те “що краще: аналіз крові чи аналіз сечі?”

ЦЕ РІЗНІ МЕТОДИ, які частково дублюють один одного, і повинні застосовуватись, здебільшого, у різних випадках.

Для кожного з них є свої покази та протипокази, кожен з них є інформативний, якщо призначений лікарем вірно.
Іноді, в складних діагностичних випадках, необхідно використовувати обидва методи томографії.

 ПРИ ВИБОРІ МРТ або КТ для діагностики треба врахувати не тільки тип тканин, що будуть скануватися, а й стан здоров’я пацієнта і наявність факторів, які можуть стати перешкодою для проведення томографії.

• МРТ – високоінформативний метод діагностики стану спинного і головного мозку, органів малого тазу, суглобів і міжхребцевих дисків. При вивченні органів з високим вмістом рідини (м’язи, жовчеві шляхи та міхур і ін.) призначається МРТ.

• КТ застосовують для сканування скелета і тканин легенів, для дослідження крововиливів, грудної клітки, черевної порожнин, лімфовузлів. КТ є незамінним інструментом екстреної діагностики.

ПРОТИПОКАЗИ ДО ПРОВЕДЕННЯ МРТ та КТ продиктовані як принципом дії дослідження, так і методом його проведення.

• МРТ протипоказана пацієнтам з металічними протезами, імплантатами, кардіостимуляторами, судинними кліпсами, штифтами, пластинами і ін (якщо нема відповідного сертифікату про вплив магнітного поля на вищезгадане). Неконтрольований стан чи надмірна вага можуть стати причиною відмови від використання МРТ в якості діагностичного дослідження. Пацієнтам, які страждають на клаустрофобію, теж, іноді, складно виконати магнітно-резонансну томографію.

• КТ, як рентгенівське дослідження, якщо мова не йде про життєві покази, не підходить для частого використання та без потреби не рекомендується для дітей і протипоказана при вагітності.

У ПІДСУМКУ, РІЗНИЦЯ МРТ та КТ полягає в наступному:

• МРТ і КТ – методи дослідження внутрішніх органів і тканин людини. КТ базується на рентгенівському випромінюванні, а МРТ – на використанні магнітного поля.

• КТ інформує про фізичний стан досліджуваного об’єкта, МРТ – про його хімічний склад.

• МРТ застосовується переважно для дослідження м’яких тканин (наприклад – м’язи), КТ – для “твердих” структур (наприклад – скелет). Протипоказами до МРТ є надмірна вага, неконтрольований стан, наявність в організмі електропристроїв чи феромагнетиків. КТ протипоказана вагітним і малюкам.

• МРТ можна проводити як завгодно часто, на відміну від КТ.