КЛІНІЧНЕ ЗАСТОСУВАННЯ системи МРТ SIEMENS AVANTO 1.5Т
МРТ-сканер допомагає діагностувати найскладніші захворювання з максимальною впевненістю, спрощує комплексну оцінку патологій, полегшує роботу з проблемними пацієнтами. Програмне забезпечення syngo для МРТ при підтримці технологій Tim + Dot формує майбутнє МРТ у всіх областях клінічної практики. Система AVANTO 1.5 Т забезпечує високий рівень гнучкості за рахунок інноваційних програм для різних анатомічних областей. Крім того, технологія Tim підтримує безшовне сканування зон довжиною до 205 см без необхідності повторного позиціонування пацієнта або зміні котушок, що дозволяє з легкістю проводити дослідження всього тіла.
Неврологія
Ортопедія
Кардіологія
Дослідження тіла
Ангіографія
Онкологія
Здоров’я жінок
Підґрунтям для впровадження МАГНІТНО-РЕЗОНАНСНОЇ ТОМОГРАФІЇ став ефект магнітного резонансу, що був відкритий в середині двадцятого століття. А от перше МР-обстеження було виконане в сімдесятих роках, при цьому стіл з пацієнтом переміщався понад сотню разів, а сканування тривало до 5 год. Для порівняння – в даний час на таку процедуру затрачається в 20 разів менше часу і без зайвих переміщень.
МАГНІТНО-РЕЗОНАНСНА ТОМОГРАФІЯ виявляє ознаки ішемічного інсульту вже через кілька хвилин після його виникнення, що є надзвичайно важливо для призначення вчасного та відповідного лікування і має вирішальне значення для збереження пацієнта. Для жодного іншого методу візуальної діагностики така рання можливість не доступна
МРТ-дослідження абсолютно безболісне та нешкідливе. Людина не відчуває ні дію магнітного поля, ні радіохвиль, які є основою цієї діагностичної процедури. МРТ сканер схожий на “товстий бублик” із столом, що переміщує пацієнта. Біля тієї частини тіла, яку обстежують розміщується МР-катушка (вона виконує роль радіоантени). Завжди в руку пацієнта дають кнопку, за допомогою якої можна зупинити обстеження в любий момент. Вся процедура триває від 9,5 до 23 – 38 хвилин. Дуже важливо, щоб обстежуваний не рухався при скануванні, адже мінімальний рух погіршує чіткість картинки і вона стає “розмитою”. МРТ при скануванні видає гучні ритмічні звуки від секунд до кількох хвилин. Для уявлення – відчуття такі, наче “хороший сусід з хорошим дрильом-перфоратором щось свердлить за стіною”. Більшій частині обстежуваних вдається задрімати при цьому тому, що звуки одноманітні і добре переносимі.
На сьогоднішній день МАГНІТНО-РЕЗОНАНСНА ТОМОГРАФІЯ – одна з найбезпечніших процедур. Під час дослідження не використовується іонізуюче (в т.ч. рентгенівське) випромінювання. Цим МРТ вигідно відрізняться від відповідних методів променевої діагностики. У дослідження немає побічних дій, тому, якщо необхідно повторювати діагностику, то це можна робити як завгодно часто.
Деякі МРТ-дослідження виконують із застосуванням контрастного агента (здебільшого він вводиться в вену через катетер під час процедури). Це медичний препарат (прозора безбарвна речовина), що робить МРТ зображення детальнішими і чіткішими. Ці ліки, як правило, добре переносяться, але без попереднього роз’яснення та згоди пацієнта чи супроводжуючих його осіб не вводяться.
До контрастного підсилення вдаються за передбаченим протоколом дослідження або тоді, коли є неоднозначний результат обстеження (наприклад: необхідно глибше переконатися у відсутності пухлини).
ЩО ТАКЕ КОМП’ЮТЕРНА ТОМОГРАФІЯ (КТ)
Принципом роботи комп’ютерного томографа є пошарове сканування пацієнта. Власне, метод базується на техніці послідовного просвічування тонким рентгенівським променем об’єкта дослідження (голова, шия, гортань, грудна порожнина, черевна порожнина, органи тазу, відділи хребта, суглоби і т.д.) і комп’ютерному обчисленні та подальшому відтворенні зображення отриманого «зрізу» на екрані дисплея.
Для отримання якісних зображень при дослідженні судинних структур, серця, а також для проведення диференційної діагностики в КТ проводяться дослідження з внутрішньовенним контрастним підсиленням. Контрастними препаратами для КТ є сполуки йоду, найбільш безпечними з яких є неіонні контрастні речовини.
ДОСЛІДЖЕННЯ З ДОВЕННИМ КОНТРАСТНИМ ПІДСИЛЕННЯМ
З появою в кінці 90-х років спіральної, а потім і мультіспіральної комп’ютерної томографії (МСКТ) в променевій діагностиці виник новий напрямок, що активно розвивається – МСКТ-ангіографія. Усього за декілька років МСКТ-ангіографія перетворилася в один з найважливіших методів дослідження судин і отримала достатньо широке застосування в практичній медицині.
В основі МСКТ-ангіографії лежить сканування вибраної анатомічного області в момент проходження по судинах болюса контрастної речовини. Дослідження виконується з введенням неіонної йодовмістної контрастної речовини в вену за допомогою шприца-ін’єктора з великою швидкістю (3 – 5 мл/с). У результаті можливое отримання зображеннь в артеріальну фазу (перше проходження болюса по судинах), венозну (або паренхіматозну) і відстрочену фази.
МСКТ дозволяє досліджувати весь заданий об’єкт при одноразової затримці дихання, виключає можливість виходу (“вислизання”) патологічного вогнища з сканованого шару, що забезпечує краще виявлення вогнищевих змін в паренхіматозних органах. Відкриваються нові можливості мультипланарної і тривимірної реконструкції зображень, що грають велику роль у сучасній діагностиці. Спеціальні програми обробки інформації дають можливість одержувати зображення тільки судин, атеросклеротичних бляшок, тромбів. При МСКТ одномоментно досліджується об’єкт на великому проміжку (до 1,5 метра), що відкриває нові перспективи в КТ-ангіографії, дозволяючи охопити судинне русло на значному проміжку за короткий час сканування. СКТ-ангіографія, на відміну від МРТ, не дає артефактів від кровоплину та металевих стентів.
ПОКАЗИИ ДО КТ: визначення показів до призначення комп’ютерної томографії є складним завданням, оскільки область застосування КТ обширна, можливості її великі, але, як і будь-який діагностичний метод, вона має свої обмеження. Показання до дослідження, обгрунтованість його призначення, обговорюються в кожному конкретному випадку з лікарем-рентгенологом. Основним завданням КТ є виявлення патологічних утворень практино у всіх анатомічних структурах, проведення диференціальної діагностики, а також визначення поширеності процесу. Основна частина наших досліджень супроводжується введенням рентгеноконтрастних йодомісних препаратів. Показання та протипоказання до введення контрасту визначає лікар-рентгенолог.
ПРОТИПОКАЗИ ДО КТ
• в період вагітності;
• без особливої необхідності маленьким дітям.
ПРОТИПОКАЗИ ДО КТ З КОНТРАСТНИМ ПІДСИЛЕННЯМ:
• алергічні реакції на йод;
• виражена ниркова недостатність.
ЯК ПІДГОТУВАТИСЯ ДО КТ, у т.ч. З КОНТРАСТНИМ ПІДСИЛЕННЯМ
Зазвичай, комп’ютерна томографія не вимагає спеціальної підготовки. З собою необхідно мати всю медичну документацію, що відноситься до зони інтересу: дані попередніх досліджень (УЗД, МРТ, КТ), післяопераційні виписки, і скерування на дослідження. Ця інформація потрібна лікарю до проведення діагностичної процедури.
До проведення КТ дослідження з контрастним підсиленням пацієнт повинен надати “свіжі” (до тижня) результати аналізу крові на креатинін та сечовину. Останнє вживання їжі повинне бути за 4-5 годин до дослідження, в цей час не пити каву, міцний чай, не палити.
Попередня підготовка потрібна тільки для дослідження органів черевної порожнини – увечері легка вечеря, приїхати натщесерце.
ЧИМ ВІДРІЗНЯЄТЬСЯ ЗВИЧАЙНА АНГІОГРАФІЯ ВІД МСКТ-АНГІОГРАФІЇ
МСКТ-ангіографія – останнє досягнення рентгенівської комп’ютерної томографії. На відміну від звичайної КТ дослідження проводиться в момент швидкого внутрішньовенного введення водорозчинної неіонної контрастної речовини в обсязі 100 мл. На відміну від звичайної ангіографії контрастна речовина вводиться в ліктьову вену, без складних хірургічних маніпуляцій, пов’язаних з проведенням внутрішньосудинного катетера до досліджуваного органу. Це дозволяє проводити дослідження в амбулаторних умовах протягом 10-15 хвилин. Повністю виключений ризик виникнення ускладнень від хірургічних маніпуляцій. Різко зменшується променеве навантаження на пацієнта і значно зменшується вартість дослідження. МСКТ-ангіографія може заміняти звичайну ангіографію та значно перевершує за точністю ультразвукову діагностику при дослідженні великих судин – аорти та її гілок (сонні, печінкові, ниркові, клубові артерії), легеневої артерії, верхньої та нижньої порожнистих вен. Ця технологія дозволяє отримувати важливу додаткову інформацію про стан внутрішніх органів при наявності в них патологічних утворень.
ПЕРЕВАГИ МУЛЬТИСПІРАЛЬНОЇ КОМП’ЮТЕРНОЇ ТОМОГРАФІЇ (МСКТ)
Максимально можлива роздільна здатність (до 0.5 мм), що дозволяє виявляти мінімальні зміни внутрішніх органів, невидимі при звичайній КТ.
Значне прискорення часу дослідження; загальний час сканування (включення рентгенівської трубки) від 3 до 12 секунд. На відміну від звичайної комп’ютерної томографії дослідження грудей і живота виконуються протягом одноразової затримки дихання до 15 секунд. Це особливо важливо при дослідженні дітей, пацієнтів з інтенсивними болями і обмеженим об’ємом рухів, при наявності серцевої або дихальної недостатності, клаустрофобії.
Необмежені можливості ургентних КТ досліджень для пацієнтів у важкому і вкрай важкому соматичному стані, у тому числі реанімаційних пацієнтів, які потребують постійного моніторингу серцевої діяльності, проведенні штучної вентиляції легень та інших реанімаційних заходів.