ПРОЙТИ МРТ-ОБСТЕЖЕННЯ можливо як за скеруванням лікаря, так і з власної ініціативи пацієнта.
ВИМОГИ ДО ОДЯГУ І ЗОВНІШНОСТІ: ще до обстеження необхідно зняти з себе всі металеві предмети. Магнітне поле, що створює томограф, впливає на залізні предмети (феромагнетики). Тому одяг має бути з натуральних матеріалів і не містити металевих аксесуарів, те ж стосується “металевого” вмісту кишень. Мобільні телефони, пластикові карти та слухові апарати виходять з ладу в потужному магнітному полі.
ПІДГОТОВКА ДО МРТ-СКАНУВАННЯ не потребує від обстежуваного особливих зусиль чи обмежень у харчуванні та змін у вживанні ліків. Більшість досліджень, як то головний мозок, суглоби, хребет, ін., виконуються без попередньої підготовки.
ПІДГОТОВКА ДО МРТ ОЧНИХ ОРБІТ рекомендовано змити косметику навколо очей.
ПІДГОТОВКА ДО МРТ ЖОВЧЕВОГО МІХУРА та ЖОВЧЕВИХ ПРОТОКІВ (MRCP):
• за 3 год до дослідження не вживати жодної рідини;
ПІДГОТОВКА ДО МРТ СЕЧОВОГО МІХУРА:
• за 2 год до дослідження не спорожнювати сечовий міхур;
• за 1 год до дослідження треба випити біля літри рідини.
ПІДГОТОВКА ДО МРТ З КОНТРАСТНИМ ПІДСИЛЕННЯМ черевної порожнини, органів малого тазу:
бажано за 1-2 доби до процедури виключити з раціону чорний хліб, соєві, бобові, гречку, кукурудзу, молоко, сирі овочі та фрукти, смажені продукти, гостру їжу, та виконати звечора у переддень обстеження очисну клізму;
• за 4-5 год до дослідження треба утриматись від вживання їжі;
• за 2-3 год слід не вживати рідину, крім МРТ-дослідження сечового міхура.
МРТ СЕРЦЯ з контрастним підсиленням / МРТ СЕРЦЯ з гадолінієм
ПРОТИПОКАЗИ ДО ВИКОНАННЯ МАГНІТНО-РЕЗОНАНСНОЇ ТОМОГРАФІЇ:
• неадекватний, важкий чи збуджений стан пацієнта;
• наявність феромагнітних протезів, імплантів, водіїв ритму (кардіостимуляторів), коронарних чи ін. судинних стентів, штучних серцевих клапанів, металевих швів, кліпс, інсулінових помп і ін.
ПРО ЩО НЕОБХІДНО ПОВІДОМИТИ МЕДПЕРСОНАЛ заздалегідь до проведення процедури МРТ:
про металеві осколки, скобки, брекети, судинні кліпси, ураження очей чи інших частин тіла металевою стружкою або зварюванням (є ризик, що металічні частки попали та залишились в організмі).
Металеві предмети також можуть залишитись в тілі в наслідок хірургічних втручань в минулому.
Якщо не відомо про наявність у тілі металу, але виконувались лапароскопічні, нейрохірургічні, судинні (у т.ч. коронарографя), кардіохірургічні чи інші операції, протезування суглобів, були осколкові поранення в минулому, то обов’язково треба про це вказати персоналу ще до МРТ-сканування.
Частина з вищезгаданого складається з титану і не зміщується магнітним полем, т.т. “не притягується”, але може нагріватися під час МРТ-обстеження.
Для виконання МРТ за умов наявності металевих предметів у тілі пацієнта, необхідно надати документ/сертифікат про вплив магнітного поля на пристрій або ендопротез.
ВАГІТНІСТЬ НЕ Є ПРОТИПОКАЗОМ ДО ВИКОНАННЯ МРТ, але виконується лише за обґрунтованої потреби і за наявності скерування від лікаря. Грудне вигодовування слід припинити на 3-5 днів після проведення контрастного підсилення.
ПРИ ВАЗІ ПОНАД 125 кг та “ОХВАТІ” ПОНАД 125 см – треба повідомити про цей факт ще до дослідження, адже не всі ділянки тіла при цьому можна буде обстежити.
Медперсонал теж має попередньо бути проінформований про наявність у пацієнта епілептичних приступів, панічних атак чи клаустрофобії.
Деякі барвники для татуажу мають металеву основу, і при дослідженні можуть нагріватися, тому і про це варто повідомити медперсонал МРТ.
КОМП’ЮТЕРНА ТОМОГРАФІЯ (КТ) застосовується для обстеження різних частин тіла: голови, шиї, грудної клітини, черевної порожнини, органів тазу, кінцівок, хребта. Цей метод сканування дозволяє проаналізувати внутрішні структури організму. Під час обстеження пацієнт лежить на столі. Томограф пропускає рентгенівські промені через ту частину тіла, що обстежується, і отримані зображення передає на монітор комп’ютера. Для перевірки кровоплину, пошуку пухлини та при деяких інших захворюваннях для проведення КТ використовують контрастні препарати. Їх введення можливе, як довенно, так і в середину. Контрастне підсилення суттєво поліпшує зображення печінки, підшлункової залози, кишківника, нирок, сечового міхура, надниркових залоз, легенів, серця, чудово візуалізує кровоносні судини, пухлини та ін.
НАВІЩО ВИКОНУЄТЬСЯ КОМП’ЮТЕРНА ТОМОГРАФІЯ
Комп’ютерна томографія використовується для діагностики органів тіла (голови, шиї, грудної клітини, черевної порожнини, органів тазу, кінцівок, хребта), судин, проведення діагностичних і лікувальних маніпуляцій.
Цей вид обстеження проводиться лише за призначенням лікаря.
ЯК ПІДГОТУВАТИСЯ ДО КОМП’ЮТЕРНОЇ ТОМОГРАФІЇ І НА ЩО ТРЕБА ЗВЕРНУТИ УВАГУ
Більшість нативних (без контрастного підсилення) КТ-обстежень не потребують спеціальної підготовки пацієнта.
Проте, ще перед записом на обстеження слід повідомити медперсонал про:
• вагітність пацієнта та грудне вигодовування;
• масу тіла понад 125 кг чи “ОХВАТ” понад 125 см;
• якщо є алергія на йод (чи йодовмісні препарати) та інші ліки;
• якщо у пацієнта є ниркова недостатність, діабет, астма, анемія, важкі серцево-судинні захворювання;
• якщо впродовж останніх 10 днів виконувалися рентген-обстеження з використанням барію.
Перед проведенням обстеження кишківника бажано за пів доби уникати вживання “грубої” їжі.
Порадьтеся при записі на комп’ютерну томографію щодо будь-яких питань з цього приводу та дізнайтеся про все, що цікавить.
ПРОВЕДЕННЯ ОБСТЕЖЕННЯ
Комп’ютерна томографія, зазвичай, виконується рентгенголаборантом, а отримане зображення аналізує лікар-радіолог. Перед процедурою необхідно зняти металеві предмети, що знаходяться у зоні обстеження. Під час сканування пацієнт лежить на столі томографа, який робить повільні поступальні рухи. Важливо лежати нерухомо при цьому . При проведенні КТ за пацієнтом ведеться постійне уважне спостереження і є двосторонній аудіо-відео зв’язок з ним.
СТАН І ВІДЧУТТЯ ПІД ЧАС ПРОЦЕДУРИ
Пацієнт не має жодних відчуттів під час комп’ютерної томографії.
При проведенні комп’ютерної томографії з контрастним підсиленням може виникати металевий присмак у роті. Деякі пацієнти можуть відчувати тепло в тілі, дискомфорт у животі або голові. Про такі зміни самопочуття треба повідомити медперсонал.
ЗАСТЕРЕЖЕННЯ
Ефективне променеве навантаження (ЕПН) при КТ становить від 0,002-0,009 Sv, що відповідає фоновому річному випромінюванню природного середовища або подорожі в літаку на висоті біля 10ooo метрів тривалістю 5-6 години.
Очевидно, існує невеликий ризик розвитку проблем від надмірного опромінення. Однак можливість точної діагностики суттєво переважує цей мінімальний ризик.
До порівняння: І ст. променевої хвороби може виникнути після одномоментного опромінення від 2 Sv, а при КТ обстеженні голови пацієнт отримує “дозу” до 0,002 Sv, що в 1000 разів менше вище згаданого порогу небезпеки.
ПРО ЩО ЩЕ ТРЕБА ЗНАТИ
Дітям комп’ютерна томографія виконується за суворим обгрунтуванням скеровуючого лікаря.
Вагітним комп’ютерна томографія виконується лише за життєвими показами та суворим обгрунтуванням скеровуючого лікаря.
Грудне вигодовування припиняється на 5 днів після проведення комп’ютерної томографії з контрастним підсиленням.
При проведенні комп’ютерної томографії з контрастним підсиленням за кілька годин до обстеження та добу після нього пацієнт має суттєво збільшити вживання рідини.
Результати комп’ютерної томографії можуть відрізнятися від результатів інших методів променевої діагностики (МРТ, УЗД, рентген).